Jóga znamená v překladu jednota, propojení Já s univerzálním Bytím. Jejím cílem je dosáhnout jednoty těla, duše a mysli a najít svůj střed, zdroj své energie. Kdo cvičí jógu, posílí své svaly, vnitřní stabilizační systém a kdo jí opravdu začne rozumět, zjistí, že mu to dává i mnoho dalšího. Toto cvičení je úzce spjato s meditační praxí.
Kdy a jak jóga vznikla?
Jóga má v Indii velmi dlouhou tradici, její počátky souvisejí s hinduismem. První zmínky pocházejí z let 900 až 500 př.n.l. V původním smyslu jóga nezahrnovala jen cvičení, jak ho známe dnes, ale jogíni také žili způsobem života, který zahrnoval službu druhým, nesobeckost a askezi.
I po třech tisíciletích nás jóga stále učí pokoře, klidu mysli a úctě k ostatním.
Typy jógy
Zaujala jsem vás? Zapsat se můžete na různé kurzy jógy. Pro začátečníky je vhodná vitální jóga, která pomáhá pročistit a posílit organismus a vnitřní orgány. Nejblíže k původním myšlenkám má hatha jóga, lekce začíná i končí meditací.
Fyzicky nejnáročnější a zároveň nejnovější je power jóga, která se už blíží svou obtížností spíše sportu. Obecně ale při józe platí, že nesoupeříme s ostatními a nejdeme přes svoje limity. Jen se o ně lehce otřeme. Pozice nás učí naslouchat svému tělu a cítit se v něm příjemně.
Potřebujete-li si opravdu hluboce odpočinout, můžete zkusit regenerativní jógu, kdy za hodiny vystřídáte jen několik pozic, ve kterých dlouho setrváte.
Pozice
Chcete si umět dát nohu za hlavu? Lotosový květ? I tak může pokročilá hodina vypadat. Ze začátku se ale učíme jednodušší pozice, protahování a posilování svalů, rovnováhu (což se vás může hodit, především pokud se neustále mlátíte do malíčku nebo zakopáváte na rovině) a uvolnění (při každé pozici dokážeme mít úsměv na rtech, jinak ji neděláme správně). Pro představu, některé jógové pozice se jmenují „bojovník“, „pes“, „kobra“ (tu možná znáte z fitka) nebo „palmový list“.
Při všech hodinách hraje relaxační hudba a instruktorky hovoří klidným hlasem, pocit relaxace je tak úplný.