Představte si, že vám někdo svěří úkol měřit veškeré strojírenské výrobky v sériové produkci, například mosazné válečky, kde záleží na tom, aby průměr i délka válečku byly v určité rozměrové toleranci. Dá vám na výběr z několika měřidel a na svou práci budete mít také vymezený čas. Spolu s vámi se tohoto úkolu zúčastní dva další pracovníci. Ti z vás, co nemají za sebou žádnou strojírenskou praxi, popadnou do ruky s velkou pravděpodobností posuvné měřítko nebo mikrometr a začnou ihned měřit jeden obrobek za druhým. Budou jich tisíce, a tak to nebude úkol zrovna jednoduchý – vzít do ruky pokaždé váleček, rozepnout kleštiny posuvného měřítka a přesně odečíst hodnotu na stupnici. Takto to bude docela zdlouhavé a půjde to velmi pomalu.
Kdo je však prozíravý a ví, že si lze práci usnadnit pasametrem, využije jej.
Pasametr je poměrové měřidlo, které je určeno právě pro takovéto případy – pro měření rozměrů mnoha kusů v sériové výrobě. Funguje to tak, že si na pasametru nastavíte optimální hodnotu rozměru obrobku a jeden za druhým pak budete přikládat na měřidlo. Během zlomku vteřiny zjistíte, zda je výrobek v toleranci, nebo není, a nebudete se zdržovat rozevíráním kleštin a odečítáním naměřené hodnoty a porovnáváním se správným výsledkem.
Měření pasametrem tak bude výrazně kratší a rychlejší.
Zde jsme uváděli jen jeden malý příklad využití pasametru v praxi, ovšem strojírenská výroba je natolik obsáhlá, že by se daly vyjmenovat další situace, kde toto měřidlo najde uplatnění. Těch je velmi mnoho a kdybychom měli sečíst celkový čas měření různých součástek v jedné strojírenské firmě, který se pasametrem ušetří, a přepočetli jej na peníze, zjistíme, že tato poměrová měřidla si na sebe nejen vydělají, ale snižují výrobní náklady každému strojírenskému komplexu, zaměřenému na tento způsob výroby.