Bez černý, latinsky Sambucus nigra je listnatým keřem, který roste volně v přírodě v nepřístupných roklích, na mezích, u cest – když zrovna nezavítá na naši zahradu. Ale i na naší zahradě vykoná spoustu práce. Jen si představte, jak se krásně zazelená na jaře, poté ji obklopí krásné voňavé bílé koláče květů. Po odkvetení zbydou malé tmavé černé kuličky, jež jsou potravou pro ptáčky. A když se přírodě podaří za vhodného počasí tyto plody usušit, mohou být poslední možnou potravou pro tyto létající tvorečky i v zimním období, kdy již nemají kde brát.
Není třeba se ho hned na naší zahradě zbavovat. Naopak nás chrání už jen tím, že je a ještě jsme z něho nemuseli nic použít. Již naši dědové věřili, že bezinka v blízkosti obydlí zahání zlé duchy a v jejím stínu se nelíbí čarodějnicím a nežádoucím ďábelským silám. Nemusíte si samozřejmě pěstovat bezinkové houští, ale jeden, dva keře vám mohou udělat radost. Je to stařičký keř, který tu byl, ještě když my jsme nebyli, važme si přírody, že nám ho poskytla a díky ptáčkům, kteří semínka roznášejí.
Ze sušených květů se vaří čaj anebo se přidávají do směsi jiných bylinek pro podporu vypocení a proti kašli. Z bezových dutých větviček si děti dříve vyráběly „střílny“, kdy foukáním skrze tubičky si hrály na vojáky. Není kousku z tohoto léčivého keře, který by se k něčemu nehodil.
Bez černý má široké použití ve farmacii i v domácích podmínkách, ať to je příprava smažené kosmatice z jeho květů, či výborný bezinkový likér říznutý kapkou rumu, který krásně v zimě zahřeje a dodá potřebné vitamíny. Z voňavých bílých květů se vyrábí bezový sirup Nakliceno, ve kterém nenajdete ani špetku bílého rafinovaného cukru. Je oslazen kvalitním cukrem třtinovým a jeho výroba je naprostá dokonalost sama. Květy se nechávají macerovat ve studené vodě, a proto všechny vitamíny A, B 1, B 2, B 3, C i antioxidanty s protizánětlivými účinky (tzv. bioflavonoidy) zůstávají ve výluhu. A proto tak dobře pomáhá při nastuzení a zvyšování imunity.