Ohledně jógy se neustále shledáváme s novými alternacemi. Není to tak dávno, co kralovala józe v podobě cvičení hatha jóga, nyní je vytěsňována novější a mladší technikou jógy zvanou nidra. Vzhledem k tomu, že se tato technika cvičení zaměřuje na relaxaci a meditaci, její popularita rapidně stoupá. Dnešní hektická doba nás pohlcuje, žijeme ve stresu, což má za následek i mimo jiné nespavost či problémy s kvalitním a dostatečným spánkem. Však je také nidra jóga volně překládána jako jógový spánek a taktéž coby zrcadlo naší lidské duše.
Zrod nidra jógy
Původcem neboli guru této techniky nidra jógy je Svámí Satyananda Saraswati pocházející z Indie. Dle legendy se praví, že to byl on, kdo zkrátka při předčítání svým žákům podlehl spánku a po probdění došel ke zjištění, že čtené texty byl schopen vnímat i ve spánku. Z toho vyšla jeho idea techniky, kdy mysl je bdící i v případě spánku. Vzešel z metody meditace nazývající se njása a z toho už byl jen krůček k e zrodu nidra jógy.
Nidra jóga v praxi
Podstatný rozdíl lišící se je, že v této józe není žádný pozdrav slunci, které je typické pro jógová cvičení. Každá lekce je zahájena s vědomím techniky dýchání, poté je soustředěnost upnuta na okolní prostředí. Nidra jóga zahrnuje fyzickou relaxaci a pohled k duševnímu stavu prostřednictvím obrazů, které si cvičenci představují ve své mysli či různá přání a plány, které se opakují jak na začátku tak i na konci dané hodiny. Smyslem je nejen naprosté uvolnění mysli a náležité vnímání pocitů jako například tíži těla, chlad či teplo apod.
Klady nidra jógy aneb proč vyzkoušet
· je vhodná pro každého i pro úplné začátečníky,
· eliminuje eventuální pocit bolesti,
· posiluje imunitní systém,
· upevňuje psychické i fyzické zdraví,
· dodává potřebnou energii,
· odbourává energetické bloky v těle,
· zlepšuje paměť,
· navozuje kvalitní spánek.
Věhlasný učitel nidra jógy Matthieu Wadell praví, že jedna lekce se rovná čtyřem hodinám spánku!