Vlastníte ovocný sad a dodáváte na trh jablka, anebo jste sad zdědili po rodičích a chystáte se převzít podnikání v rámci rodinné farmy? A stále ještě se u vás využívají dřevěné bedýnky? Možná, že by stálo za úvahu plynule přejít ze dřeva na plast. Na plastové bedny.
Plast unese víc – plně naložená dřevěná přepravka jablky vám může prasknout pod rukama. Životnost tenkých dřevěných latí pro výrobu bedýnek není věčná, dřevo se také kroutí a pracuje pod povětrnostními vlivy, takže vás může nepříjemně překvapit, když se na některém místě materiál poškodí natolik, že náklad neunese. Kdybyste do dřevěných beden nakládali ocelové šrouby nebo palivové dřevo, a to se vám kvůli poškozené bedně vysypalo, nic se neděje, ovšem vaše pracně vypěstovaná a sklizená úroda, to je přece jen rozdíl.
Přehled o ukládaném ovoci – dřevěné bedýnky jsou jedna jako druhá. Chcete-li od sebe v rámci úrody odlišit již zdáli na první pohled třeba čtyři odrůdy jablek, musíte bedny buď popsat nějakým nesmazatelným fixem, anebo na ně zavěšovat štítky. Nápis se ale může smýt či odřít a štítek upadnout, anebo potřebujete dát aktuálně do bedny jiné ovoce, takže s tím budou zbytečné starosti. Plastové bedny se ale vyrábí ve více barvách, stačí je mít v zásobě a využívat je podle potřeby, jak se vám to zrovna hodí.
Hygiena a čistota – kdokoli dodává na trh jakékoli potraviny, měl by se postarat o patřičnou hygienu. A u plastových beden na ovoce to jde poměrně snadno. Vyčistíte je a vydezinfikujete naprosto bez problémů a čisté přepravky jsou vždy vaší dobrou vizitkou. Dřevěné bedny jsou naopak hrubé a vyčistit je tak důkladně, aby vypadaly i po několika letech jako nové, je prakticky nemožné. A zašpiněná bedýnka již sama o sobě nevypadá vábně, a to ani tehdy, bude-li v ní úžasná odrůda vynikajících jablíček Golden Delicious nebo Red Jonaprince.