Když se řekne „schodiště“, zřejmě jedna z věcí, co vás napadne, bude samotná chůze, tedy našlapování po jednotlivých stupnicích střídavě levou a pravou nohou. Jistě, můžete namítat, že po schodech by se dalo i klouzat, koulet, chodit po rukou nebo padat, jak nám to předvedl Jean Paul Belmondo ve filmu „Zvíře“. Ovšem přece jen nás bude zajímat, zda jsou schody nejen vzhledově přijatelné a funkční, ale především zda jsou bezpečné.
Aby nebyly schody zdrojem úrazů a nepříjemných i komplikovaných zlomenin, neměly by především podkluzovat. Naštěstí na to výroba schodiště pamatuje a existuje mnoho způsobů, jak to provést. Každopádně byste měli ještě před návrhem a výrobou schodiště fa-havlicek.cz do vašeho bytu, domu, garáže, dílny, sklepa či kamkoli jinam tuto problematiku projednat na informativní schůzce se svým bytovým architektem, projektantem či majitelem firmy, která schodiště dodává.
Speciální kamenná či keramická dlažba – vyrábí se dlažba či obkladový kámen s protiskluznou úpravou povrchu, aby to na schodech neklouzalo ani v obuvi, ani v ponožkách nebo bosou nohou.
Povrchová úprava dřeva – nejvíce klouže bezbarvý, např. epoxidový lak nebo různé lesklé nátěry. Vhodnou povrchovou úpravou dřevěných schodnic lze rovněž docílit protiskluzné úpravy. Ptejte se na tato řešení svého výrobce schodiště.
Kamínky zalité do pryskyřice – u betonových schodů lze povrch zalít do epoxidové pryskyřice s drobnými kamínky.
Výlisky u kovových schodů – kovová schodiště lze zabezpečit nášlapy v podobě různých vrypů či prolisů.
Souvislý koberec či nášlapy – existují také nášlapné tvarované koberečky, prodávají se i zabezpečovací nalepovací pásky, schodové protiskluzné rohože, protiskluzné profily, anebo je možné celé schodiště potáhnout kobercovým běhounem tak, jak je to obvyklé např. na některých hradech a zámcích.